Nikdo se mě neptal jestli se chci narodit. Tak ať mi teď nikdo neřiká jak mám žít…..!

Číro!

24. března 2007 v 13:06 |  ►►××Punk××◄◄

Číro a něco o něm...

Anglický výraz pro číro je mohawk a to je poměrně jednoduchý odkaz, mohlo by se zdát, že pvodně tedy číra(mohykány) nosili válečníci kmene Mohawků. Ve skutečnosti se francouští pionýři při prozkoumávání nového světa sekli. Tento účes byl typický pro kmen Wyandotů.
V době druhé světové války měli pruh vlasů uprostřed vyholené hlavy v oblibě členové stoprvní letecké divize. Přezdívalo se jim ,,řvoucí orli".
V punku se oběvilo až později s druhou generací britských punkových kapel. Nejvíc ho proslavil zpěval hardcore-punkovch The Exploited Wattie Buchan a známé logo skupiny, které se od té doby šíří na tričkách a mikinách po celém světě jako infekce. Ještě později se číro stalo typickým také pro příznivce gotického rocku.
Příprava podobného číra zabere cca dvacet minutek. Použít se krom silných vlasových gelů a sprejů údajně dá například leštidlo na boty, zubní pasta, lepidlo, bílky z vajíček, kukuříčný škrob, mýdlo, pivo...A jestli ho chcete mít pěkně barevný stačí si koupit vodovky, rozdrdit barvy a nanést mokrýma rukama do vlasů(prej to funguje ale nezkoušela sem to:))
DRUHY ČÍRA
  • Hřebíky svobody
Poprvé se sice objevili na londýnské scéně, odkazují přitom ale k trnům na koruně americké Sochy svobody. Použítí v číru je časté ale né nutné, mohou vyrůstat kdekoliv na hlavě.
  • Čolek číro
Variace na oblíbený účes osmdesátých let. Jen heslo ,,ve předu práce, v zadu párty" se dá v tomhle případě pozměnit na ,,vepředu rebel, v zadu párty". Účes proslavil zpěvák rockové kapely Tool Maynard James Keenan.
  • DreadHawk
Žádné tužení a tvarování. V tomhle případě je číro spleteno z dreadů. Tento styl byl svého času oblíbený hlavně mezi jamajskou omladinou.
  • Klasické číro
,,Tradiční" styl podle The Exploited. Vlasy jsou natužené do úzkého číra přes celou hlavu až po temeno. Z boku vypadáte trochu jako větrák, proto se mu také v Británii přezdívá ,,větrákové číro".
  • Chelsea
Variace na klasické číro oblíbená především mezi dívkami v londýnském Chelsea. ,,Větrák" je doplněn o dva pruhy vlasů vepředu po stranách hlavy.
  • DvojPloutev
Dvě(někdy i tři) úzká číra na jedné hlavě. Opět variace na klasického mohykána.
  • Gotické číro
Širší pruh a delší vlasy, většinou nenatužené, trochu lůzrovského vzezření, občas sepnuté sponkami a často doplněné o šminky na očích. No, prostě gotický rock.
  • Polskéčíro
Kdoví, proč zrovna polské. Každopádně tohle ,,antčíro", tedy vyholený proh uprstřed vlasaté hlavy, byl docela populární v devadesátych letech. Zasloužil se o to zejména zpěvák ,,technopunkáčů"The Prodigy Keith Flint.
  • Falešné číro
V posledních letech velmi oblíbené,proto se mu také přezdívá,,trendařské". Jde vlastně o číro na jeden večer - nvyžaduje vyholenou hlavu, jen trochu gelu a případně barvy. Dle punkáčů mainstreamové, zaprodané a metrosexualní. A může za to David Beckham. Prostě takovejch kluků s timhle kydem na hlavě se po světě poflakuje moc a potkáte je na každym rohu...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.